Vulva, kadın dış üreme organlarından büyük ve küçük dudaklar, klitoris ve vagen girişini içeren alana verilen isimdir ve dış genital organ adı ile de bilinmektedir.

İşte vulvaya ait bölümlerin kanserleşmesine vulva kanseri denmektedir. Kadınlardaki kanserlerin % 2-5i vulva kanseridir. Sıklıkla menopoz sonrası yıllarda ortaya çıkmaktadır. Vulva kanserlerinin büyük bir kısmı çok katlı epitelden gelişen squamoz hücreli kanserlerdir. Bunun dışında özel kanser tiplerinden olan Paget hastalığı, bazal hücreli kanser ve malign melanom da vulvada görülebilir. Aynı serviks ve vagina kanserlerinde olduğu gibi cinsel geçişli hastalıklardan "Human Papilloma Virusu (HPV)" enfeksiyonunun vulva kanserlerinde rol oynadığı düşünülmektedir.

Vulva kanserleri öncelikle lokal olarak büyüyerek çevre doku ve organlarda hasara neden olur. Kanser, önce vulvada ülser şeklinde veya tümör şeklinde ortaya çıkar. Zaman ilerledikçe vulva bölgesindeki organlara, idrar yollarına, anüse ve vaginaya ilerler. En son aşamada ise lenf damarlarına ulaşarak vücuda yayılır yani metastaz yapar.

Nasıl belirti verir?

Vulva kanserlerinin ilk bulgusu şiddetli ve tedaviye cevap vermeyen kaşıntıdır.

Vulvada görülen kaşıntılarda hekimler tarafından akla ilk gelen durum vajinal mantar enfeksiyonları olduğu için maalesef pek çok hasta mantar enfeksiyonu tadavileri görerek zaman kaybetmekte ve tedavileri gecikmektedir.

Kanser genelde kaşıntı ile birlikte vulva cildinde sertleşme, kabarıklık ve renk değişikliği şeklinde başlar.

Uzun süreden bu yana devam etmekte olan kaşıntı için çeşitli ilaç tedavileri denenmiş ancak şikayeti giderilememiş kadınlarda vulva kanseri olasılığı akla getirilerek biopsi alınmalıdır.

Nasıl tanı konur?

Vulva kanseri tanısı, şüpheli bölgeden alınan örneklerin patolojik incelemesi ile konmaktadır. Vulvadan patolojik test için parça alma işlemine "vulva biyopsisi" adı verilir. Vulva biopsisi, vulva kanserinden şüphelenildiğinde normal bir jinekolojik muayene masasında, lokal anestezi altında (uyuşturularak) uygulanan basit bir işlemdir.

Tedavisi nedir?

Vulva kanserlerinde cerrahi olarak vulvanın çıkartılması veya geniş olarak tümörlü bölgenin çıkartılması işlemi temel tedavi şeklidir. Bu işleme kasık lenf bezlerinin çıkartılması da çoğunlukla eklenmektedir. Çünkü çoğunlukla vulva kanserinde kasık lenf nodlarına metastaz olmaktadır.

Cerrahi sonrası radyoterapi (ışın tedavisi) ilerlemiş hastalıklarda kullanılmaktadır. İleri hastalıklarda kemoradioterapi kombine tedavisi uygulanır.